Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva försäljning av beslag, lås och gångjärn till industrin, OMF och detaljhandel samt därmed förenlig verksamhet.
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 65 094 | 65 238 | 64 666 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 038 | 2 345 | 2 109 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 454 | 2 461 | 2 105 |
| Årets resultat (tkr) | 1 936 | 1 943 | 1 689 |
| Summa tillgångar (tkr) | 33 273 | 33 337 | 29 353 |
| Antal anställda | 6 | 6 | 6 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 65 094 | 65 238 | 64 666 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 038 | 2 345 | 2 109 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 454 | 2 461 | 2 105 |
| Årets resultat (tkr) | 1 936 | 1 943 | 1 689 |
| TILLGÅNGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 333 | 492 | 660 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 32 939 | 32 845 | 28 694 |
| Tillgångar (tkr) | 33 273 | 33 337 | 29 353 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 27 118 | 25 181 | 23 238 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 770 | 770 | 770 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 3 278 | 1 872 | 2 354 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 2 107 | 5 514 | 2 991 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 33 273 | 33 337 | 29 353 |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 6 | 6 | 6 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 10 849 | 10 873 | 10 778 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 3.1% | 3.6% | 3.3% |
| Soliditet | 83.2% | 77.2% | 81.1% |
| Kassalikviditet | 1095.7% | 364.1% | 457.9% |
Bxb Industrial Fittings AB ingår i en koncern med 7 bolag. Moderbolag är BXB Group Sweden AB och koncernmoderbolag är Bxb Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget skall bedriva försäljning av beslag, lås och gångjärn till industrin, OMF och detaljhandel samt därmed förenlig verksamhet.